agrointel.ro : EXCLUSIV! ZIUA PORUMBULUI LA DIOSIG.

0
144
Raspandeste cu incredere
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    2
    Shares

 Hibridul P0412 de la Pioneer a luat ”aurul” cu o producție de 16.602 kilograme la hectar la umiditate stas de 15%

Sondajul nostru

Ziua Porumbului, eveniment ce are loc astăzi, 27 septembrie, în județul Bihor, la ferma Agroind Cauaceu condusă de Dan Corbuț, este unul de referință pentru această cultură în România. Deși nu are încă notorietatea sărbătorii organizate la începutul lunii la Ialomița de Nicolae Sitaru, loturile demonstrative de la Diosig atrag fermierii din jumătatea de vest și nord-vest a țării, mai ales că ediția din acest an a reunit peste 160 de hibrizi comerciali, între care și câțiva hibrizi-martor ai Agroind Cauaceu. 

Unul din cei mai puternici oameni de afaceri din domeniul agriculturii din nord-vestul țării, Dan Corbuț, a obișnuit breasla fermierilor cu organizarea în fiecare toamnă a unui ”mic Indagra”. Cu ocazia ”Zilei Porumbului- 2016” organizată de compania Agroind Cauaceu, se expun o gamă largă de utilaje, produse pentru sol, semințe, etc, însă vedete sunt hibrizii de porumb, a căror productivitate se poate vedea ”pe viu”.

Scopul Agroind Cauaceu, cel mai mare furnizor de inputuri la nivelul județului Bihor (ce acoperă aproximativ 53% din suprafețele lucrate organizat din județ), este să ofere fermierilor cu care colaborează o bază de comparație cât mai largă: ”I-am obișnuit pe fermieri să le facem platforme la cereale păioase, la rapiță, la porumb, chiar la floarea soarelui, ca să vadă efectiv cum se comportă hibrizii”, ne-a declarat inginerul Mihai Budai, coordonatorul tehnic al Agroind.

Compania care a reușit să se impună cu producțiile cele mai mari obținute la Bihor este Pioneer, producătorul de semințe luând atât locul 1, cât și locul doi. Hibridul P 0412 – FAO 480, a obținut, la recoltare, o producție de 18.327 kilograme la hectar la o umiditate de 23%, iar la umiditatea stas de 15%, producția a fost de 16.602 kilograme la hectar. Pe locul 2, hibridul Pioneer P 9911 – FAO 410, ”a terminat cursa” cu 17.530 kilograme la hectar la umiditate de 20,40%, iar la umiditatea de 15%, cântarul a indicat 16.416 kilograme la hectar.

Bronzul, adică locul trei a fost ocupat de un hibrid de la Euralis – ES Feria – FAO 550, care la recoltare a avut o umiditate de 25,90% și o recoltă de 18.611 kilograme la hectar, rămând la umiditatea stas de 15% la 16.225 kilograme la hectar.

KWS, supriză la grupa FAO 500-550

Oaspeții participanți la evenimentul de azi, în număr de 500-550, sunt preponderent sunt fermieri proveniți din județele din zona de vest și nord-vest, alipite județului Bihor: ”Arad, Satu Mare, Sălaj, Cluj”, dar și din Bistrița și câțiva din Timiș. Lor li se adaugă 150-200 de reprezentanți din partea companiilor prezente la ”Ziua Porumbului”. Între expozanți se numără 4 firme de îngrășăminte solide, 6 firme de îngrășăminte foliare, 10 companii de pesticide, 18 producători de semințe, 8 dealeri de utilaje agricole, care expun peste 40 de utilaje.

Inginerul Mihai Budai a explicat pentru Agrointeligența – www.agrointel.ro cum a fost gândită structura câmpurilor experimentale în 2016: ”E vorba despre o platformă cu aproape toate firmele, e vorba de 17 firme care comercializează semințe de porumb. Avem o paletă de 168 de hibrizi semănați pe grupe FAO în ordine alfabetică a firmelor. De exemplu am început cu American Genetics și am terminat cu RAGT. Producțiile sunt foarte bune, undeva o medie de 14.500 kg la hectar. Pioneer e campion cam la toate grupele FAO, dar am o surpriză la grupa 310-350, în care e Dow Seeds, care a ieșit pe primul loc cu 14.854 kg/ha și mai am o surpriză, un hibrid KWS la grupa 500-550, care a dat 16.650 kg/ha”.

Tehnologie de cultură identică pentru toți hibrizii

Inginerul șef al Agroind Cauceu a rezumat pentru Agrointeligența – www.agrointel.ro rețetarul folosit pentru loturile de teste experimentale: ”Când e o paletă așa largă de hibrizi, e greu să aplici rețete diferențiate, așa că am aplicat o rețetă unică. Practic toți hibrizii au beneficiat de același tratament. Nici n-ar fi corect altfel. Noi am aplicat o fertilizare cu azot ureic 90 kg substanță activă cu 10 zile înainte de semănat, încorporat. După aceea, o dată cu semănatul am aplicat 25 kg/ha de starter microgranulat, cu preponderență fosfor și zinc în zona semințelor, am aplicat 250 kg/ha de NPK 20:20:0 cu 15% sulf, iar fertilizarea la prășit a fost de 25 kg/ha de azot amoniacal, 25 azot nitric, 15% sulf, 7% oxid de calciu, 4% oxid de magneziu. Am aplicat îngrășăminte minerale cu mult fosfor și zinc, combinate cu molecule organice, adică aminoacizi, acizi fulvici, humici, completat cu auxine, constând în gibereline, citochinine. Deci s-a făcut o tehnologie perfectă de la A la Z. Această tehnologie e în jur de 1.000 euro/ha, însă profitul e undeva la 3.000 lei/ha”. Un profit de circa 65%. E un procent grozav, chiar dacă, așa cum spune inginerul Bulai ”nu e o dublare a banilor, care nu se poate face decât prin șmecherii, nu prin muncă cinstită”. Cu o singură excepție, adaugă acesta: ”La rapiță sunt ani în care se pot dubla banii investiți”.

Iată clasamentul complet al hibrizilor și al producțiilor obținut în acest an la Ziua Porumbului de la Diosig

Nr.CrtFirmaHIBRIDFAOU% la recoltareProducția(kg/ha)
     FizicStas ( U 15 %)
1PioneerP 041248023,0018.32716.602
2PioneerP 991141020,4017.53016.416
3EuralisFeria55025,9018.61116.225
4RAGTMiloxxan48027,6019.03816.216
5PioneerPR34Y0253024,0018.09916.183
6PioneerP 021645022,2017.58716.097
7Agroind CauaceuMartor 20,7017.13115.983
8KWSKonsens56030,0019.20915.819
9LimagrainLG 3050050025,1017.92815.798
10RAGTFaraonixx58027,3018.35515.699
11LimagrainLG 3055055027,9018.49715.690
12PioneerP072552025,9017.98515.679
13PioneerP 990036019,1016.44815.655
14KWSKapitolis41021,2016.79015.565
15SyngentaZephir39021,3016.70515.467
16CaussadeBasmati39019,3016.24915.427
17Dow SeedsDS-1083 C34020,7016.53415.425
18American GeneticsPico45024,4017.33115.414
19PioneerP 912731018,4015.99315.353
20CaussadeGasti45022,4016.73315.276
21KWSKWS 248244019,3016.07915.265
22PioneerP 953735019,1015.99315.222
23Agroind CauaceuMartor 21,5016.45515.197
24Syngenta Senko47022,1016.56215.179
25Donau SaatKing51028,1017.90015.141
26EuralisGalleri34017,8015.62315.109
27American GeneticsKamil35023,2016.67115.063
28SyngentaArioso28018,5015.62314.980
29Agroind CauaceuMartor 18,1015.53814.971
30EuralisZlatan53020,5015.99314.958
31Agroind CauaceuMartor 22,3016.36314.958
32MonsantoDKC 494340019,6015.79414.939
33Agroind CauaceuMartor 21,6016.19214.935
34KWSBalasco42021,4016.13514.921
35SyngentaPhoton35018,6015.53814.880
36KWSKonfites46023,5016.50514.855
37PioneerP 990336019,2015.53814.770
38LimagrainLG 3038938019,2015.50914.743
39MonsantoDKC 522248020,3015.68014.702
40Agroind CauaceuMartor 23,5016.33514.701
41Dow SeedsDS 074744020,9015.70914.489
42Dow SeedsScipio42021,6015.28214.599
43PioneerP 972137018,8015.28214.599
44KWSKamparis39019,6015.42414.589
45RAGTCulturexx36020,0015.48114.570
46KWSKonfirmas36019,3015.33914.563
47MonsantoDKC 455535018,2015.11114.542
48PioneerP 002340019,8015.36714.499
49PioneerP 924133018,3015.08314.497
50PioneerP 856727017,3014.88314.481
51ProceraCERA 331 ex33023,2015.99314.450
52ProceraCERA 361  ex36019,5015.25314.446
53Dow SeedsSonka38018,8015.11114.435
54RAGTCoruxxo53026,3016.61914.410
55Agroind CauaceuMartor 22,8015.85114.396
56SyngentaLucius33017,6014.82614.373
57RAGTMexxini46021,7015.59514.366
58SyngentaDartona40021,0015.45214.362
59ProceraCERA 47047020,5015.33914.346
60SyngentaIridium38020,3015.28214.329
61CaussadeRealli38020,9015.39614.327
62SyngentaBatanga32017,8014.79814.310
63Dow SeedsDS 1071 C37018,3014.88314.306
64KWSKinemas35018,8014.91214.245
65MonsantoDKC 475140020,6015.22514.222
66CaussadeGerzi43020,5015.19614.213
67Syngenta Kreon46020,4015.13914.178
68Marton GeneticsEstilla35017,7014.62714.163
69MonsantoDKC 514147019,8014.99714.150
70CaussadeKamponi33018,8014.79814.136
71Saaten UnionSUM 30537023,6015.70914.119
72Saaten UnionSUM 40540022,4015.45214.107
73RAGTLexxtour41020,4015.05414.098
74Marton GeneticsMargitta30017,1014.42814.072
75ProceraCERA 392 HT  ex39023,1015.53814.057
76American GeneticsAgn 52055030,2017.10314.045
77EuralisLagoon45021,4015.16814.026
78SyngentaUlises36019,6014.82614.024
79MonsantoDKC 396929017,3014.40014.010
80MonsantoEP 502645020,4014.94013.991
81RAGTFuxxter41020,8014.99713.974
82Dow SeedsDS-033632017,2014.25713.888
83ProceraCERA 45045023,0015.31013.869
84KWSMikado55030,1016.84713.854
85CaussadePortile35018,9014.48513.820
86Caussade Cambheri30018,3014.37113.813
87Golden WestGW 800239022,2015.05413.779
88Saaten UnionSuperbia38022,2015.05413.779
89MonsantoDKC 503145019,7014.57013.765
90PioneerP 917532018,2014.28613.748
91KWSKrebs48023,4015.22513.720
92RAGTOnexx50021,2014.79813.719
93Syngenta Pako49022,8015.05413.673
94SyngentaKansas30018,7014.28613.664
95CaussadeLoubazi35020,8014.65613.656
96Saaten UnionDravi 40438022,9015.05413.655
97EuralisBlason Duo45021,1014.65613.604
98EuralisMylord36019,4014.34313.600
99American GeneticsAgn 60156027,5015.93613.593
100PioneerP 907430017,4013.97313.578
101MonsantoDKC 454135018,3014.11513.567
102SyngentaThermo35019,0014.22913.559
103SyngentaAladium24017,2013.88713.528
104EuralisMethod38019,5014.25713.502
105EuralisSensor40019,5014.25713.502
106Marton GeneticsKopany42020,2014.34313.465
107KwsKws 237029017,6013.88713.463
108ProceraCERA 35035019,3014.14313.428
109ProceraCERA 430 ex43023,5014.91213.421
110MonsantoDKC 435134017,7013.85913.419
111RAGTFeroxxy27017,5013.80213.396
112RAGTExxclam26017,2013.74513.389
113RAGTAxxilin40019,4014.11513.384
114CaussadePinki41018,9014.00113.359
115RAGTConexxion31017,8013.80213.347
116Caussade Valverdi52024,3014.94013.306
117Marton GeneticsMikolt41019,4014.03013.303
118Saaten UnionSuporto29018,7013.88713.283
119Saaten UnionSufesta35020,9014.25713.268
120American GeneticsOtrieb39020,3014.14313.262
121ProceraCERA 42042021,5014.34313.246
122LimagrainLG 3031531018,1013.74513.244
123CaussadePardi37020,6014.17213.238
124PioneerP 948634019,0013.85913.207
125RAGTAlexxandra34018,0013.68813.205
126EuralisCortez42020,5014.11513.202
127CaussadeKaredi49024,3014.79813.179
128SyngentaCobalt34018,1013.66013.161
129American GeneticsSismico55030,3016.05013.161
130RAGTPhileaxx38019,3013.80213.104
131Marton GeneticsKamaria37021,0014.08713.092
132LimagrainLG 3036937019,3013.77313.077
133RAGTExxaltan36020,3013.91613.048
134Donau SaatPrestigio44018,6013.94413.075
135RAGTExxplicit35020,9013.91612.950
136Golden WestGW 900337020,3013.74512.888
137Dow SeedsDS-0791 C35017,5013.26112.871
138ProceraCERA 37037023,2014.22912.856
139Donau SaatDobroto36018,9013.43212.816
140Donau SaatArvedo35017,2013.11912.779
141LimagrainLG 335035017,6013.11912.718
142CaussadeArkadi32018,7013.17612.602
143KWSKasius38021,8013.63112.541
144CaussadeHerkuli31018,3012.89112.391
145Donau SaatRenoso38019,0012.97712.366
146KWSKrabas33020,5013.20412.350
147ProceraCERA 50050022,5013.48912.299
148EuralisFlato35018,0012.73512.285
149Dow SeedsDS 1304 C38018,3012.72112.227
150MonsantoDKC 393930017,3012.55012.210
151Donau SaatAmando34016,9012.40812.130
152SyngentaArobase25017,8012.49312.081
153PioneerP 868828017,2012.37912.059
154Marton GeneticsMV 25529017,7012.26511.876
155Donau SaatDanubio26018,2012.15111.694
156CaussadeForsili31020,8012.55011.693
157CaussadeTrilogi34018,6012.12311.609
158ProceraCERA 410 ex41021,9012.63511.609
159Donau SaatVincento29017,4011.89511.559
160EuralisCockpit25018,1011.95211.516
161Golden WestUnimeza36022,3012.43611.368
162ProceraCERA 31031018,8011.09810.602
163ProceraCERA 34034019,3010.95610.402
164American GeneticsTrichiana30021,1010.0749.351
165Donau SaatLidano21017,307.5987.393
166Marton GeneticsMV 17017017,406.3186.139

Raspandeste cu incredere
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    2
    Shares

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here