La nivel mondial, persoanele cu venituri mai reduse beneficiază în cea mai mare măsură de reducerile globale la impozitul pe venit de-a lungul ultimelor două decenii

    0
    29
    Raspandeste cu incredere
    •  
    •  
    •  
    •  
    •  
    •  
    •  
    •  

    Sondajul nostru

    Emis de UHY AUDIT CD

    Economiile BRIC au diminuat procentul de impozitare mai rapid decât economiile G7, atât pentru cei cu venituri reduse, cât şi pentru cei cu venituri ridicate

    Creşterea PIB-ului în statele cu economii în dezvoltare depăşeşte, de asemenea, restul lumii

     

    Angajaţii cu venituri mai scăzute au beneficiat, în procent mai mare decât cei cu venituri ridicate, de reducerile globale ale impozitului pe venit din ultimii douăzeci de ani, conform unui studiu recent al UHY, reţeaua internaţională de contabilitate şi consultanţă.

     

    Cercetările arată că valoarea medie globală actuală a impozitului pe venit pentru angajaţii care câştigă 30.000 USD a scăzut într-un ritm mai alert (în scădere cu 11% – de la 27%, în 1996, până la doar 16% în prezent), comparativ cu impozitele pe venit pentru venituri individuale de 1 milion de dolari americani (în scădere cu 5,6%, de la 41,4% până la 35,8%), pe parcursul ultimilor douăzeci de ani.

     

    “Deși România a avut cea mai mare scădere a impozitului dintre țările analizate, de peste 40%, totuși există țări din Europa de Est unde taxele de impozit pe venit pentru sectorul de angajați cu salarii mai scăzute încă rămân mai mari decât cele ale multor state din Europa de Vest. Croația percepe taxe de 20,3%, România 13,4%, iar Polonia 21,3%, comparativ cu 10% în Germania și Marea Britanie și 9% în Franța. Pe măsură ce acțiunile de creștere economică accelerează și competiția pentru abilități profesionale se intensifică, problema taxelor pe venit ar putea deveni un subiect de interes pentru autorități”, menționează Camelia Dobre, managing partner la UHY Audit CD.

     

    Studiul mai arată că, în medie, economiile BRIC (Brazilia, Rusia, India, China) au tăiat impozitele într-un ritm mai alert decât economiile G7, atât pentru angajaţii cu venituri reduse, cât şi pentru cei cu venituri ridicate.

     

    Pentru angajaţii care câştigă 30.000 USD în cadrul economiilor BRIC, valoarea medie actuală a impozitului pe venit a scăzut cu 15% (de la 34% la 19%) pe perioada ultimilor douăzeci de ani, în comparaţie cu doar 7% în cadrul statelor G7 (de la 20% la 13%). Pentru angajaţii cu venituri de 1 milion de dolari americani, impozitele pe venit au scăzut, în medie, cu 11% în statele BRIC (de la 36% la 25%) şi cu 5% în cadrul G7 (de la 41% la 36%).

     

    UHY a studiat informaţiile fiscale din 26 de state din cadrul reţelei sale internaţionale, notând impozitul actual pe venit pentru angajaţii cu venituri reduse şi pentru cei cu venituri ridicate*.

     

    India, una dintre marile economii, a întreprins cele mai mari reduceri, pentru angajaţii cu venituri reduse, a căror valoare a impozitului pe venit a scăzut cu 28% (de la 50% la 22%). Angajaţii cu venituri ridicate au simţit, şi ei, tăieri masive aplicate impozitului pe venit (în scădere cu 17%, de la 51% la 34%). În ultimii zece ani, sistemul fiscal indian a trecut prin reforme semnificative, un mare număr de impozite fiind raţionalizate şi legislaţia fiscală fiind simplificată.

     

    Bernard Fay, Preşedintele UHY, declară: “În ultimii douăzeci de ani, majoritatea guvernelor şi-a concentrat eforturile pentru a diminua povara impozitelor asupra sumelor care ajung în buzunarele persoanelor cu venituri reduse.”

     

    „Economiile BRIC au fost, de departe, deschizători de drumuri în acest sens, astfel că unele state dezvoltate le-au urmat exemplul şi au făcut reduceri curajoase, cu scopul vădit de a argumenta puterea financiară a consumatorului şi a încuraja dezvoltarea economică.”

     

    „Cu toate acestea, deşi unele economii importante au depus eforturi considerabile pentru a tăia din valoarea impozitului pe venit, altele – printre care se află Statele Unite şi Japonia – nu ţin ritmul cu media globală. Din acest motiv, apare riscul limitării creşterii economice.”

     

    Persoanele cu venituri reduse din Statele Unite au avut parte de o reducere a impozitului pe venit de 4% (de la 18% la 14%), şi de doar 2%, în Japonia (de la 9% la 7%), dar care a redus impozitele pe venit pentru cei cu venituri mari în procent mult mai ridicat (9% – de la 50% la 41%). Cu toate acestea, planul fiscal al Preşedintelui ales Donald Trump pare acela de a reduce impozitele per general, dar înainte ca orice modificări să poată fi realizate, acestea vor trebui aprobate de către Congres.

     

    CREŞTEREA PIB-ULUI DIN STATELE CU ECONOMII ÎN CURS DE DEZVOLTARE DEPĂŞEŞTE, DE ASEMENEA, RESTUL LUMII

    Informaţiile deţinute de UHY dezvăluie, de asemenea, măsura în care PIB-ul economiilor globale a crescut în ultimii treizeci de ani, dat fiind că reţeaua UHY a fost înfiinţată în 1986.

     

    Cifrele acestora arată că statele în curs de dezvoltare şi ţările în curs de dezvoltare au avut parte de creşteri semnificative în ultimii treizeci de ani – China, cu 1421% – depăşind, astfel, economiile mai consacrate şi cu mult peste media globală de 135% de creştere a PIB-ului (a se vedea tabelul al treilea de jos).

     

    India (577%), Malaezia (479%), Bangladesh (350%) şi Nigeria (333%) s-au aflat, de asemenea, în top 5 pentru creşterea PIB-ului, în ultimii treizeci de ani.

     

    Per ansamblu, economiile BRIC au cunoscut o creştere de 348% în aceeaşi perioadă, în timp ce economiile G7 au crescut cu 87%. Deşi cifrele BRIC includ Rusia, care a avut cel mai scăzut nivel de creştere din cadrul studiului (15%), rata acesteia de creştere reflectă dificultăţile întâmpinate în urma destrămării Uniunii Sovietice din 1991. Începând cu 1996, economia Rusiei a crescut cu 88%.

     

    PIB-ul SUA a crescut cu 115%, în timp ce Regatul Unit a cunoscut o creştere de 95%, pe perioada ultimilor treizeci de ani.

     

    Bernard Fay declară: “Este evident că state precum China şi India au cunoscut dezvoltări masive în ultimii ani, dar nivelul de creştere din alte economii în curs de dezvoltare este la fel de izbitor.”

     

    „Naţiunile în curs de dezvoltare au atras nivele considerabile de Investiţii Directe Străine datorită faptului că o mulţime de companii, din întreaga lume, au stabilit noi relaţii comerciale şi şi-au consacrat operaţiuni în state cu baze de operare la un cost redus, comparativ cu cele din statele lor de origine. Aceasta a ajutat mai multe economii în curs de dezvoltare să investească în propria infrastructură, precum şi în baze de abilităţi şi cunoştinţe, creând astfel o spirală ascendentă de creştere.”

     

    VALOAREA IMPOZITULUI PE VENIT PENTRU CEI CU VENITURI REDUSE (30.000 USD)

    Pozitie Tara Impozit pe venit an 1996Impozit pe venit an 2016Variatie
    Suma RataSumaRataAbsoluta Rata
    1Spania5,980.0619.93%7,482.7324.94%1,5035.01%
    2Uruguay1,800.006.00%2,771.009.24%9713.24%
    3Emiratele Arabe Unite0.000.00%0.000.00%00.00%
    4Italia8,079.0026.93%7,905.0026.35%-174-0.58%
    5Japonia2,632.008.77%2,098.006.99%-534-1.78%
    6Nigeria5,083.6816.95%4,361.2314.54%-722-2.41%
    7Belgia**11,550.7538.50%10,459.4134.86%-1,091-3.64%
    8SUA5,280.0017.60%4,037.0013.50%-1,243-4.10%
    9Brazilia6,234.1820.78%4,756.4915.85%-1,478-4.93%
    10Malta6,038.0020.10%4,459.0014.86%-1,579-5.24%
    11Germania***4,762.1615.87%3,008.0910.03%-1,754-5.84%
    G76,011.2620.04%3,932.9213.33%-2,078-6.70%
    12China9,900.0033.00%7,500.0025.00%-2,400-8.00%
    13Regatul Unit al Marii Britanii****5,810.6519.37%3,115.3610.38%-2,695-8.99%
    14Canada7,442.0024.81%4,659.0015.53%-2,783-9.28%
    15Danemarca12,229.2040.76%9,068.0630.23%-3,161-10.53%
    16Noua Zealanda7,887.0026.30%4,540.0015.10%-3,347-11.20%
    In lume8,226.9127.42%4,830.9516.10%-3,396-11.32%
    17Croatia9,686.1632.29%6,086.7120.29%-3,599-12.00%
    18Australia7,050.0023.52%3,395.0011.32%-3,655-12.20%
    Europa9,280.2630.93%5,592.0018.64%-3,688-12.29%
    19Olanda9,728.5932.43%5,682.1018.94%-4,046-13.49%
    BRIC10,270.4334.24%5,684.1318.95%-4,586-15.29%
    20Franta8,073.0026.91%2,708.009.03%-5,365-17.88%
    21Polonia11,952.8539.84%6,392.3821.31%-5,560-18.53%
    22Rusia10,097.0033.66%3,900.0013.00%-6,197-20.66%
    23Irlanda9,805.3332.68%2,321.197.74%-7,484-24.94%
    24India14,850.5249.50%6,580.0221.93%-8,271-27.57%
    25Israel15,000.0050.00%4,311.0014.40%-10,689-35.60%
    26Romania*****16,947.6456.49%4,008.0113.36%-12,940-43.13%

     

    VALOAREA IMPOZITULUI PE VENIT PENTRU CEI CU VENITURI RIDICATE (1 MILION USD)

    Pozitie Tara Impozit pe venit an 1996Impozit pe venit an 2016Variatie
    Suma RataSumaRataSuma Rata
    1Uruguay60,000.006.00%275,662.0028.00%215,66222.00%
    2Croatia349,186.1634.92%394,086.7139.41%44,9014.49%
    3Regatul Unit al Marii Britanii****392,471.0939.25%431,774.3243.18%39,3033.93%
    4Brazilia248,734.1824.87%271,506.4927.15%22,7722.28%
    5Canada506,508.0050.56%508,357.0050.84%1,8490.28%
    6Israel500,000.0050.00%500,000.0050.00%00.00%
    7Emiratele Arabe Unite0.000.00%0.000.00%00.00%
    8Nigeria174,833.6817.48%171,977.2317.20%-2,856-0.28%
    9Noua Zeelanda327,987.0032.80%323,421.0032.30%-4,566-0.50%
    10Malta345,538.0034.54%340,262.0034.03%-5,276-0.51%
    11Spania463,636.8046.36%439,857.0843.99%-23,780-2.37%
    12SUA375,576.0037.58%352,170.0035.17%-23,406-2.41%
    13Australia462,246.0046.26%430,029.0043.01%-32,217-3.25%
    14Italia492,507.0049.25%458,153.0045.82%-34,354-3.43%
    G7481,674.1648.16%434,090.4743.40%-47,584-4.76%
    15Belgia**543,688.5854.37%494,833.1949.48%-48,855-4.89%
    In lume414,050.8741.40%357,815.2535.79%-56,236-5.61%
    16Olanda589,554.4558.96%510,555.1151.06%-78,999-7.90%
    17China330,000.0033.00%250,000.0025.00%-80,000-8.00%
    Europa493,847.0149.38%413,076.6241.04%-80,770-8.35%
    18Japonia498,159.0049.82%411,997.0041.19%-86,162-8.63%
    19Irlanda475,405.3347.54%388,785.0038.85%-86,620-8.69%
    20Germania***549,116.0054.91%448,063.0044.81%-101,053-10.10%
    21Danemarca637,533.0063.75%534,006.0053.40%-103,527-10.35%
    BRIC360,000.4336.00%248,643.4324.87%-111,357-11.13%
    22Franta557,382.0055.74%428,119.0042.81%-129,263-12.93%
    23Polonia449,045.0844.90%316,792.3831.68%-132,253-13.22%
    24India514,400.5251.44%343,067.2234.31%-171,333-17.13%
    25Rusia346,867.0034.68%130,000.0013.00%-216,867-21.68%
    26Romania*****574,947.6457.49%149,722.8714.97%-425,225-42.52%

     

    *În cadrul acestui studiu, persoanele cu venituri reduse sunt definite ca fiind acele persoane care au venituri de 30.000 USD. Cele cu venituri ridicate sunt definite ca persoane care câştigă 1 milion USD. Calculele se aplică contribuabilului necăsătorit şi fără copii.

    **Pentru Belgia, informaţiile despre impozitul pe venit sunt preluate din 1999 şi 2016

    ***În Germania, impozitul pe venit este calculat în urma realizării deducerilor şi contribuţiilor sociale.

    ****Pentru Regatul Unit, aceste cifre exclud contribuţiile de asigurări sociale obligatorii de stat (CAS). CAS este plătibil de orice persoană pentru veniturile din angajare, PFA şi parteneriate, pe lângă Impozitul pe Venit. Procentul maxim de CAS, în 2016, este de 12%.

    *****În România, în anul 1996, impozitul s-a aplicat pe bază progresivă, dar, începând cu 2005, România a trecut la o cotă fixă de impozitare, în valoare de 16%, în comparaţie cu ratele efective exprimate în tabele

     

    MODIFICĂRI ALE PRODUSULUI INTERN BRUT (PIB) DE LA ÎNFIINŢAREA REŢELEI UHY, ÎN 1986

    Pozitie TaraPIB (miliarde USD)Variatie %
    19862016
    1China         611.90     9,306.801421.0%
    2India         377.55     2,556.99577.3%
    3Malaesia            57.64         333.52478.6%
    4Bangladesh            36.75         165.47350.3%
    BRIC         881.09     3,943.15347.5%
    5Nigeria         113.63         491.64332.7%
    6Israel            70.22         283.21303.3%
    7Emiratele Arabe Unite            92.73         363.85292.4%
    8Irlanda            68.22         257.78277.9%
    9Pakistan            63.59         231.34263.8%
    10Egipt            74.79         257.00243.6%
    11Guatemala            17.25            51.68199.6%
    12Malta               3.20              9.53198.1%
    13Polonia         205.62         576.28180.3%
    14Peru            71.07         195.95175.7%
    15Uruguay            19.25            51.21166.1%
    16Australia         524.08     1,337.52155.2%
    In lume   32,632.70   76,565.98134.6%
    17Argentina         224.79         521.71132.1%
    18Mexic         548.74     1,244.30126.8%
    19SUA     7,956.50   17,149.17115.5%
    20Slovacia            49.68         102.48106.3%
    21Spania         723.59     1,478.28104.3%
    22Noua Zeelanda            83.19         169.67104.0%
    23Canada         902.53     1,829.33102.7%
    24Brazilia     1,152.43     2,315.20100.9%
    25Regatul Unit al Marii Britanii     1,389.52     2,709.5695.0%
    G7     2,763.87     5,158.1886.6%
    26Olanda         465.69         867.6586.3%
    27Austria228.36416.2482.3%
    28Belgia         292.18         514.2176.0%
    29Portugalia         131.68         229.9574.6%
    Europa   11,084.71   19,264.3373.8%
    30Jamaica               8.29            14.4073.8%
    31Franta     1,653.19     2,808.8069.9%
    32Republica Ceha         133.47         225.6269.0%
    33Germania     2,232.65     3,747.1767.8%
    34Puerto Rico            57.29            92.8762.1%
    35Japonia     3,669.13     5,792.4357.9%
    36Bulgaria            34.78            53.6554.2%
    37Danemarca         223.98         335.5549.8%
    38Croatia            39.56            58.9148.9%
    39Italia     1,543.59     2,070.8434.2%
    40Romania         143.55          190.35 32.6%
    41Rusia     1,382.50     1,593.6315.3%

     

    Informaţii privind PIB obţinute de la Departamentul de Agricultură al Statelor Unite

     

    Despre UHY

    Fiind înființată în 1986 şi având sediul la Londra, Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, UHY este o reţea independentă de firme de audit, contabilitate, fiscalitate şi consultanţă, având birouri în peste 320 de centre mari de afaceri din peste 90 de state.

     

    Membrii echipei noastre, în număr de peste 7.600, se mândresc cu apartenenţa la cea de-a 16-a cea mai mare reţea internaţională de contabilitate şi consultanţă. Fiecare membru al UHY este, de fapt, o firmă separată şi independentă, din punct de vedere juridic. Pentru informaţii suplimentare despre UHY, vă rugăm să vizitaţi pagina www.uhy.com.

     

    UHY este membru cu drepturi depline a Forumului Firmelor, o asociaţie de reţele internaţionale pentru firmele de contabilitate. Pentru informaţii suplimentare privind Forumului Firmelor, vă rugăm să vizitaţi pagina www.forumoffirms.org.

    e de;ini

     

    Despre UHY AUDIT CD

     

    UHY Audit CD SRL este o firmă de audit, consultanță fiscală și contabilitate. UHY Audit CD este membră a Camerei Auditorilor Financiari din România, Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, precum și a Camerei Consultanților Fiscali. Începând cu anul 2007 este membră a organizației UHY, o rețea internațională de firme independente de contabilitate și consultanță cu birouri în principalele centre de afaceri din întreaga lume.

     

    Pentru a afla mai multe despre UHY Audit CD , va rugam sa o contactati pe Camelia Dobre , Managing Partner, la adresa [email protected] .


    Raspandeste cu incredere
    •  
    •  
    •  
    •  
    •  
    •  
    •  
    •  

    LĂSAȚI UN MESAJ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here