•
  •
  •
  •

Luni seara Spania a evitat cu greutate umilinta in meciul disputat pe propriul teren cu Anglia in Liga Natiunilor. La pauza englezii conduceau cu scorul de 3-0 prin golurile marcate de Sterling (2) si Rashford. Paco Alcacer si Sergio Ramos (la ultima faza de joc) au reusit sa salveze ceva din onoarea spaniolilor.

Desi a avut o posesie superioara si un mare numar de ocazii, Spania a scos mingea din plasa la cele trei suturi pe spatiul portii expediate de englezi. Dominarea spaniolilor a devenit si mai accentuata dupa pauza. Ei au avut 16 ocazii de a marca in timp ce oaspetii nu s-au mai apropiat de buturile lui De Gea. Dupa rezultatele inregistrate in aceasta sesiune de meciuri din Liga Natiunilor, Spania ramane pe primul loc in grupa 4 din League A. Ibericii au acumulat 6 puncte in urma victoriilor cu Croatia (6-0) si Anglia (2-1). Pe locul 2 este Anglia cu cele 3 puncte din acest meci si unul din remiza cu vicecampionii mondiali, in timp ce cei din urma sunt pe pozitia a treia cu un singur punct, dar cu un meci mai putin disputat.

Spania este favorita la castigarea primei editii a Ligii Natiunilor, conform cotei de 3.75 din oferta agentiei de pariuri Unibet. Surprinde astfel inconstanta acesteia, in numai o luna trecand de la 6-0 cu Croatia la 0-3 cu Anglia intr-o singura repriza. Meciul de pe Estadio Benito Villamarin din Sevilla a atras atentia si printr-un moment marca inregistrata Sergio Ramos.

Vinovat la unul dintre golurile marcate de Albion si intors pe toate fetele de Rashim Sterling, atacantul lui Manchester City, Sergio Ramos l-a calcat intentionat pe glezna pe acesta, la o faza din careul sau. Fundasul lui Real Madrid l-a vazut pe atacantul englez intins pe gazon dupa un contact si, profitand de faptul ca mingea era in alta parte, i-a asezat acestuia crampoanele pe glezna. Incidentul nu a fost vazut de arbitrul de centru si a ramas nesanctionat.

Fanii oaspetilor nu puteau trece cu vederea un nou gest ,,golanesc”al lui Ramos dupa ce, in finala Ligii Campionilor din acest an, l-a scos din joc pe Mohamed Salah, egipteanul lui Liverpool, dupa un fault ,,smecheresc”. Apostrofarile de pe stadion au fost urmate de atribuirea titulaturii de ,,omul pe care oamenii iubesc sa-l urasca” de catre jurnalistii de la The Mirror.

Interesant este ca acest fault vine dupa ce Real Madrid, clubul pentru care evolueaza Ramos, si-a manifestat interesul pentru Sterling. Situatia este una similara cu cea din cazul Salah. Real era in discutii cu atacantul egiptean, iar dupa incident nu s-a mai pus problema unui transfer. Sa fie Ramos cel care da avizul pentru transferurile madrilenilor sau este doar instrumentul cuiva din conducerea clubului? Foarte probabil ca dupa acest incident sa nu se mai vorbeasca despre trecerea lui Sterling la Real.