Acasă Colţul specialistului Economist RFI Romania : Economie mare sau eficientă?

RFI Romania : Economie mare sau eficientă?

132
0
DISTRIBUIȚI
Raspandeste cu incredere
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Și una, și alta

ue.jpg

Ierarhia statelor europene diferă în funcție de unitatea de măsură folosită.

Ierarhia statelor europene diferă în funcție de unitatea de măsură folosită
Image source:
pixabay.com

Clasamentele europene pot avea mai multe fațete. Și mai multe semnificații. De exemplu, un bun indicator de raportare este produsul intern brut (PIB). El oferă o imagine asupra mărimii unei economii și, totodată, pe baza PIB se poate realiza o ierarhie europeană a statelor.

Astfel, se pot distinge patru categorii de state. Cele mici, cu un produs brut intern nominal de sub 100 de miliarde euro formează un grup de 10 state. Din el fac parte Slovacia, Slovenia, Bulgaria, Estonia, Croația, Cipru, Letonia, Lituania, Luxemburg și Malta.

La polul opus, se află cele mai mari economii ale Uniunii Europene cu un PIB de peste 1.000 miliarde euro. Este vorba despre Germania, Marea Britanie, dacă avem în vedere că încă se mai află în Uniune (până când, rămâne de văzut), Franța, Italia și Spania. În total, cele cinci economii reprezintă 70% din PIB-ul Uniunii Europene.

Desigur, datele se schimbă dacă Marea Britanie va ieși din Uniune. Se schimbă, dar nu esențial, pentru că un calcul realizat pe baza datelor din anul 2017, arată că economiile cele mai mari, fără Marea Britanie, au o pondere de 64% din totalul Uniunii Europene.

Între economiile mari și cele mici există două straturi. Primul, cel de sus, include statele cu un PIB nominal de peste 300 miliarede euro. Grupul este deschis de Olanda, care este cea mai mare economie din zona intermediară, cu un PIB de 737 miliarde euro. Mai fac parte Belgia, Austria, Polonia și Suedia.

Există, apoi, un grup de state, din care face parte și România, aflate într-o a treia zonă, dacă o putem numi astfel. Este un grup destul de eterogen, în care intră Irlanda și Finlanda, care au produsul intern brut cel mai mare, plus toate fostele țări socialiste, cu excepția Poloniei. Statele care fac parte din eșalonul trei sunt diferite. Aici este inclusă și România, care prin creșterea economică din ultimii ani, a făcut progrese, dar și Portugalia, stat care este considerat deja un „sindrom al stagnării”, dat fiind că de aproape două decenii se află la același nivel față de media Uniunii Europene.

Cu totul altfel arată clasamentul european dacă adăugăm la PIB un indicator precum numărul de locuitori. Dintr-odată avem un indicator, PIB pe cap de locuitor, care ne arată și eficiența, nu doar dimensiunea unei economii.

PIB pe cap de locuitor este un indicator deja uzual. Interesant este că ierarhia PIB pe locuitor este destul de diferită de cea a PIB nominal.

Astfel, pe primele locuri se află Luxemburg și Irlanda, cu 75.900 și, respectiv, 54.300 de euro pe cap de locuitor. Ceea ce spune că o economie nu trebuie să fie neapărat mare pentru a fi eficientă. Dimpotrivă, chiar. Unele economii mici sau mijlocii pot fi printre cele mai eficiente din Europa.

Este adevărat că economiile Luxemburgului și Irlandei au câteva particularități. De exemplu, sunt cunoscute că au oferit soluții fiscale unor companii multinaționale. Adică, au negociat nivelul taxării cu o serie de firme. O practică pe care, acum, Uniunea Europeană o consideră la limita procedurilor de planificare fiscală agresivă. De asemenea, economia luxemburgheză este dominată de sectorul serviciilor financiare, iar Irlanda a ajuns să fie un paradis al companiilor de tehnologie.

Uniunea Europeană pregătește schimbări importante în materie de fiscalitate și de reglementare fiscală a companiilor de tehnologie. În noile condiții, este posibil ca performanța unor economii, și în special, a Irlandei să se modifice. Primele 11 poziții în clasamentul PIB pe locuitor sunt completate de Danemarca, Olanda, Austria, Germania, Suedia, Belgia, Finlanda, Marea Britanie și Franța. Sunt de altfel, singurele state care au un PIB pe locuitor mai mare decât media Uniunii Europene.

Pe ultimele trei locuri se aflau, în anul 2017, România, Croația și Bulgaria. Așadar, cifrele și clasamentele pot fi diferite, dacă nu chiar înșelătoare. Cum este mai bine? Să fii o economie mare sau una performantă. Analiza ne arată că poți fi și una, și alta. O economie mare poate fi și performantă. Avem trei exemple, în acest sens Germania, Marea Britanie și Franța. Totul ține de politicile publice și de adminstararea companiilor.

Valoarea PIB-ului nominal al statelor Uniunii Europene, în anul 2017

Țara

PIB nominal

(miliarde euro)

Germania3277
Marea Britanie2337
Franța2291
Italia1724
Spania1166
Olanda737
Suedia475
Polonia467
Belgia439
Austria369
Irlanda294
Danemarca292
Finlanda223
Portugalia194
Cehia191
România 187
Grecia180
Ungaria124
Slovacia84
Luxemburg55
Bulgaria51
Croația49
Slovenia43
Lituania42
Letonia27
Estonia23
Cipru19
Malta11
Total UE15383

Sursa: Eurostat

 

 

Ierarhia statelor europene, în funcție de PIB/cap de locuitor, în anul 2017

Țara

PIB/locuitor

(euro)

% față de media europeană (UE=100)

Luxemburg75900253
Irlanda54300181
Danemarca38400128
Olanda38400128
Austria38100127
Germania37100124
Suedia36300121
Belgia35000116
Finlanda32700109
Marea Britanie31700106
Franța31200104
Malta2930097
Italia2890096
Spania2760092
Cehia2690089
Slovenia2550085
Cipru2540085
Estonia2370079
Lituania2350078
Portugalia2300077
Slovacia2290076
Polonia2090070
Ungaria2030068
Grecia2020067
Letonia2000067
România 1880063
Croația1850062
Bulgaria1480049
Media europeană30000100

Sursa: Eurostat

Economie mare sau eficientă? Și una, și alta (AUDIO)

Raspandeste cu incredere
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

LĂSAȚI UN MESAJ

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify LinkedIn Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for LinkedIn Login to work

Specify Google Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Google Login to work

Specify Vkontakte Application ID and Secret Key in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Vkontakte Login to work

Please enter your comment!
Please enter your name here